تولید سلول‌های مغز از سلول پوست بدن انسان

تولید سلول‌های مغز از سلول پوست بدن انسان

محققان آمریکایی با استفاده از سلول‌های پوست بدن انسان و تولید سلول های مغزی، موفق به بازسازی و احیاء مجدد غلاف میلین در موش ها شدند که می‌تواند نوید دهنده توسعه روش‌های درمانی جدید برای بیماران MS باشد.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آسیب غلاف میلین در سلول های مغز باعث بروز بیماری های سیستم عصبی مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) می‌شود؛ محققان معتقدند که بازسازی و رشد مجدد میلین می‌تواند به بهبود این بیماری منجر شود.

سلول‌های بنیادی که از جنین یا خون بند ناف گرفته می‌شوند، قابلیت تبدیل به انوع مختلف سلول‌ها را دارند؛ با این وجود احتمال رد سلول‌های تولیدی توسط سیستم ایمنی گیرنده وجود دارد. استفاده از سلول‌های سوماتیک بزرگسالان، روش دیگری برای تولید سلول‌های بنیادی قلب و نخاع القا شده محسوب می‌شود؛ پوست، معده، کبد یا سلول‌های خون خود بیمار نیز در دسترس‌ترین گزینه محسوب می‌شوند که امکان باز پس زدن آنها توسط سیستم ایمنی بدن بسیار کمتر است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر به سرپرستی دکتر «استیون گلدمن»، سلول های پوست انسان را به سلول های قلب و نخاع تبدیل کرده و از آنها برای تولید سلول‌های اجدادی الیگودندروسیت (OPCs) استفاده کردند. سلول‌های میلین در مغز و نخاع از سلول‌های الیگوسیت تولید می‌شوند که خود نیز توسط OPCs ساخته می شوند.

فرآیند تبدیل سلول‌های پوست به OPCs چهار سال بطول انجامید و سپس این سلول ها به موش های آزمایشگاهی که بصورت ژنتیکی دچار اختلال رشد غلاف میلین شده بودند، تزریق شد.
سلول‌ها بسرعت در مغز موش‌ها پخش شده و بدون ایجاد تومور یا هرگونه عوارض جانبی، شروع به بازسازی و رشد مجدد میلین کردند.
حیوانات درمان شده با این روش از طول عمر بیشتری به نسبت موش های درمان نشده برخوردار بودند؛ محققان از آغاز آزمایش بالینی این روش بر روی انسان از سال 2015 میلادی خبر می دهند.
نتایج این تحقیق در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

 

پیام برای استاد